ثبت نام | ورود
English
امروز شنبه 1401.11.8 Iranian Construction Engineering and Management
صفحه اصلی
مدیریت منابع آب

ذخایر استراتژیک آب به مرز هشدار رسید
معاون وزیر نیرو با اعلام ثبت فرونشست زمین در خراسان رضوی، فارس، کرمان، همدان و جنوب تهران گفت: خطر شکست خاک و فرونشست در تمامی دشت های کشور وجود دارد.

رحیم میدانی با تاکید بر اینکه نیازمند نظام کارآمد بهره‌برداری از منابع آب هستیم گفت: طبق آمارها در خراسان رضوی، فارس، همدان، کرمان و جنوب تهران فرونشست دشت‌ ها اتفاق افتاده و براساس آنچه که سازمان زمین‌ شناسی اعلام کرده، در جنوب تهران 36 سانتیمتر فرونشست داشته‌ایم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهارداشت: کشور در شرایط کنونی به یک نظام کارآمد بهره‌برداری از منابع آب نیازمند است. میدانی مهم‌ترین محور در فعالیت‌های بخش آب را حفاظت از منابع آب عنوان کرد و افزود: این حفاظت به این مفهوم است که در قالب نظام تخصیص آب موجود در حوضه‌های آبریز کشور که گاهی 7 تا 8 استان در یک حوضه قرار می‌گیرد، به‌ صورت ضابطه‌ مند بین استان‌ها سهم‌بندی شود.

وی با بیان اینکه باید مطمئن شویم که بهره‌برداری در چارچوب‌های تعیین‌ شده صورت گرفته است گفت: مصرف مجاز و میزان آب تعیین‌ شده در هر حوضه و میزان آبی که به سامانه باز می‌گردد و آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از شاخصه‌های حفاظت از منابع آب به حساب می‌آید.

این مقام مسئول در وزارت نیرو از تهیه طرح تعادل‌ بخشی منابع آب زیرزمینی با توجه به وضعیت نامناسب آب‌های زیرزمینی خبر داد و گفت: موضوع آب زیرزمینی کشور تاکنون یتیم و بدون متولی بوده و نهادی نیست که به این موضوع ورود جدی داشته باشد؛ با توجه به اتفاقی که بر سر منابع آب زیرزمینی کشور افتاد، باید این موضوع را جدی بگیریم و بیشترین تلاش خود را بر این امر متمرکز کنیم.

وی با بیان اینکه تاکنون 110 میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب زیرزمینی برداشت کرده‌ایم تصریح کرد: در صورت اجرای این طرح، سفره‌های زیرزمینی 20 سال طول می‌کشد تا به وضعیت پیشین بازگردد.

میدانی ادامه داد: در پایان این طرح یعنی پایان برنامه ششم، مصرف آب زیرزمینی 11 میلیارد مترمکعب کاهش می‌‌یابد و با اجرای این طرح، 50 درصد وضعیت آب زیرزمینی تثبیت می‌شود تا اوضاع آن بدتر از این نشود.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های آب در کشور ضروری است چون قیمت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بیشتر از قیمت فروش آب در کشور است، وزارت نیرو مجبور است آب را به‌ صورت تضمینی خریداری کند و در اختیار مصرف‌ کنندگان قرار دهد که تفاوت خرید تضمینی آب نیز در بودجه سال 94 به 500 میلیارد تومان یعنی 5 برابر امسال رسیده و با 10 برابر این رقم وزارت نیرو می‌تواند سرمایه بخش خصوصی را برای اجرای طرح‌های آب جذب کند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: امسال 1071 میلیارد تومان برای اجرای 8 طرح آبی با سرمایه‌ گذاران بخش خصوصی قرارداد منعقد شده و طرح‌های این وزارتخانه به ارزش 7 هزار میلیارد تومان آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، وی طرح‌های تامین آب شُرب روستایی را از مشکلات عمده وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: در بودجه سال آینده 400 میلیارد تومان برای این بخش پیش‌ بینی شده، اما با توجه به آبرسانی سیار به 6300 روستای کشور، اعتبار لازم برای تکمیل پروژه‌های آب روستایی 2 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

میدانی باروری ابرها را از اولویت‌های وزارت نیرو برای افزایش بارش اعلام کرد و افزود: با توجه به تاکید وزیر نیرو این آمادگی وجود دارد که با افزایش هواپیما و توسعه ایستگاه‌های زمینی و راداری در مواقع ضروری با اجرای طرح باروری ابرها کاهش بارش در کشور جبران شود.

معاون وزیر نیرو درباره فرونشست زمین در دشت‌ های ممنوعه گفت: این پدیده در همه دشت‌ های ممنوعه کشور به‌ طور بالقوه وجود دارد و ممکن است ساختمان خاک در دشت‌ های ممنوعه تا امروز نشکسته باشد، اما احتمال فرونشست در همه آنها وجود دارد.آرشيو مطالب...


Copyright 2012
تعداد کاربران: 79